Наши партнеры:
Nyheder

Vil du gerne med på vandet …

Så åbner vi for nye medlemmer. 

Vi har plads på vores skolingshold i turkajak med start her 5.-6. august 2020
Robåde/inrigger modtager nye medlemmer løbende – så velkommen ti

Du skal kunne svømme - som kajakroer 600 m, som inrigger 300 m. Svømmebevis skal forevises ved indmeldelse og må ikke være ældre end 2 år. Svømmeprøven kan (forhåbentlig) aflægges i en offentlig svømmehal. Snak med livredderen, før du begynder at svømme. Kan også aflægges i fjorden ved klubhuset.

Som kajakroer må du ikke lide af en sygdom, der kan medføre lammelse eller bevidsthedstab.

Du skal være minimum 12 år. For deltagere under 18 år og umyndige over 18 år kræves forældres / værges tilladelse. Ingen børn uden også forældres deltagelse. Ingen maksimumalder. Vi er mange seniorer i både kajak og inriggere.

At udføre redningsøvelser i kajak kræver nogen adræthed og styrke i hele kroppen, ligegyldigt hvilken vægt du har. Af hensyn til belastningen af klubbens skolingskajakker har vi sat 100 kg personvægt som maksimum, men lad os se dig an, hvis du er tæt på grænsen.

Skoling i kajak starter onsdag d. 5. august og torsdag d. 6. august. Begge dage kl. 18:30 til 21:30

Se mere under punktet medlemmer / nye medlemmer på hjemmesiden. www.Lindenborgroklub.dk

Kontaktpersoner:
Inriggere: Lisette: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
Kajak: Karen Margrethe: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Baade